Strona główna O przedsiębiorstwie Produkcja roślinna Produkcja zwierzęca Inwestycje Historia Oferta Atualności

Centrum kulturowe Pradzieje regionu W średniowieczu Kultura łużycka

Centrum kulturowe

Niemcza jest jednym z najstarszych miast polskich. Położona na Przedgórzu Sudeckim, zbudowana na skalistym, wysokim lewym brzegu Ślęzy, około 240 m n.p.m., blisko źródeł tej rzeki.
Miasto jest bardzo cennym zabytkiem architektonicznym. Charakteryzuje się centralnie usytuowanym, wydłużonym rynkiem, położonym na pochyłości. Uliczki rozłożone są prostopadle do osi rynku.

Od ponad tysiąca lat, od IX wieku kształt miasta pozostał nie zmieniony. W górnej części rynku znajduje się zabytkowy kościół P.W. Św. Piotra i Pawła. W zachodniej części pierzei usytuowany jest ratusz. Niemcza pełniła szczególne znaczenie obronne, chroniła bowiem od południa ośrodek prowincji śląskiej.
Podczas wojny polsko – niemieckiej, w roku 1017 ten dobrze obwarowany gród zadecydował o zwycięstwie Bolesława Chrobrego i utrzymaniu Śląska w granicach Polski.

Kiedy cesarz niemiecki Henryk II otoczył miasto i ukończył budowę machin oblężniczych dał rozkaz do szturmu. Bardzo szybko jednak machiny spłonęły od ognia rzuconego z wałów. Nie udały się również próby wspięcia się na wały sojuszniczych oddziałów czeskich i pogańskich Obodrytów. Po klęsce pod Niemczą cesarz bardzo uciążliwym marszem przez Czechy i w dół Łaby dotarł do Merseburga.
Miasto otoczone zostało murami w roku 1282. Zostały one zniszczone przez wojska antyhusyckie w r. 1470. Po odbudowaniu, mury obronne w dużej części (ok. 30%) zachowały się do dzisiaj. Na wzniesieniu, które od zachodniej strony opada w dolinę rzeki Ślęży, stoi zabytkowy zamek. Wcześniej, ok. V w. istniała tu osada, której fundamenty zachowały się i zostały odsłonięte na stanowiskach archeologicznych.